Styl rustykalny to powrót do naturalnej prostoty i sielskości malowniczych wiejskich krajobrazów. Ten przytulny klimat można swobodnie wprowadzić nawet do wnętrz mieszkań oraz domów zlokalizowanych w centrum miasta. Z pomocą w aranżowaniu uroczego wnętrza rodem z domku pod lasem, może przyjść architekt wnętrz, który umiejętnie wybierze desenie i faktury, a także wyposażenie charakterystyczne dla ciepłej, rustykalnej estetyki.

Kolory w rustykalnych wnętrzach

We wnętrzach urządzonych w rustykalnym stylu niezwykle istotne są kolory. Jasna i stonowana paleta barw to podstawa. Biel, beż, delikatne brązy stanowią aranżacyjną bazę. Ich dopełnieniem mogą być pastele oraz rozmyte błękitny, jak również zielenie – odcienie jak najbliższe naturze.

Projektant wnętrz radzi – rustykalne materiały

Projektowanie wnętrz oparte o stylistykę emanującą naturalnością oraz subtelnością wykorzystuje głównie takie materiały, jak: drewno, kamień czy wiklina. Drewniane i kamienne posadzki stanowią znak rozpoznawczy stylu rustykalnego. Belki pod sufitem również są mile widziane nawet w mieszkaniach. Całość wizualną dopełniają meble wykonane z litego drewna, szczególnie takie o naturalnych niedoskonałościach, spękane, z widocznymi słojami. Stolik kawowy z pnia lub solidna ława z ługowanego drewna, a nawet masywna skrzynia czy kufer będą idealną ozdobą rustykalnego salonu. Nie mniej obce sielskiej estetyce są meble wykonane z wikliny. Wiklinowe, misternie plecione krzesła w jadalni, wezgłowie łóżka stworzone z wikliny, a także wszelkiego rodzaju i rozmiaru koszyki w pełni oddają ciepły klimat stylu rustykalnego.

Dekoracje w rustykalnych wnętrzach

Choć ta estetyka całkowicie rezygnuje z przepychu, blichtru i nadmiernej dekoracyjności, niezwykle cenione są przedmioty z duszą kupione na pchlim targu, ceramiczne wazoniki oraz dzbany, stare żelazka. Wszelkie dekoracje, które mają związek z przeszłością, przeżywają w aranżacjach rustykalnych swoją drugą młodość. Aby w kuchni zapanował ten wyjątkowo sentymentalny styl, należy sięgnąć po rękodzieło – koronkowe firanki czy haftowane makatki. Nad kuchenką niech zawisną warkocze czosnku lub cebuli, a pod sufitem kute żelazne lampy. Niebywała moc aranżacyjną mają także żywe kwiaty, bowiem styl rustykalny stroni od sztuczności. Maki, chabry, cynie, dalie w babcinym wazonie będą prezentowały się zdumiewająco efektownie.

Bawełna i len to podstawa

We wnętrzach w stylu rustykalnym nie może zabraknąć naturalnych materiałów, dlatego bawełna, len czy wełna odgrywają tu kluczową rolę. Zasłony i obrusy z delikatnego lnu, wełniane koce oraz narzuty na łóżka, poduchy ubrane w bawełniane poszewki, koniecznie w pasy lub w folkowe wzory to niezastąpione detale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *