Urządzanie nowego domu lub mieszkania jest zawsze ekscytujące, można powiedzieć, że jest też łatwe o ile wiemy w jakim stylu chcemy urządzić dom. Problem pojawia się jedynie wtedy, kiedy nie jesteśmy zdecydowani lub kompletnie nie znamy się na urządzaniu wnętrz. W takich sytuacjach z pomocą może nam przyjść projektant wnętrz, który zaprezentuje nam różne style. Najbardziej popularny i neutralny jest styl klasyczny, który postaram się dziś omówić.

Wnętrze w stylu klasycznym

Styl klasyczny, to bardzo ogólne pojęcie, z duża dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że każdy rozumie je inaczej. Jedno jest jednak pewne, ten styl cechuje wygoda, elegancja i ponadczasowość.  Jest to styl najczęściej wybierany. Zdecydowana większość osób czuje się dobrze i komfortowo w tak urządzonym wnętrzu. Tradycyjnie zaprojektowane wnętrze nie nudzi się szybko, ponadto nie obowiązują tu modowe trendy, które szybko się zmieniają, podczas gdy elegancka klasyka trwa.

Styl klasyczny w uogólnieniu

W odróżnieniu od innych stylów projektowanie wnętrz w stylu klasycznym nie ma jasno ustalonych zasad, a inspiracją są szlacheckie dworki, które cechowała harmonia, prostota, a także umiar. Bardzo ważne na co zwraca uwagę architekt wnętrz jest rozmieszczenie mebli oraz innych elementów. Najważniejszą zasadą podczas urządzania domu w stylu klasycznym jest symetria i równowaga, a meble ustawiane są przeważnie pod ścianami. Często się mówi, iż styl ten jest nudny i nadto poważny, jednak moim zdaniem nie jest prawdą. Wszystko tak naprawdę zależy od dodatków, które sprawią, że wnętrze zamieni się w stylowe i eleganckie. Projektant wnętrz zwraca mocno uwagę na kolorystykę stylu klasycznego, w którym dominuje barwa zielona. Kolor ten ma działanie uspakajające i dodaje wnętrzom elegancji. Równie często używane są brązy, beże, kość słoniowa, biele i szarości, natomiast jeśli chodzi o kolory tkanin to dominują kolory niebieskie, turkusowe, zielone. Warto podczas projektowania wnętrz w stylu klasycznym zastanowić się nad użyciem tapet w jasne pastelowe kolory i w drobne dyskretne wzory.

Styl klasyczny – kominek

Nie jest to regułą ale bardzo często w klasycznie urządzonych salonach znajduje się kominek. Powinien być on wykonany z kafli lub cegły i usytuowany w centralnym punkcie pomieszczenia, powinien tworzyć harmonię z kolorem ścian i obiciami mebli. W ten sposób urządzone wnętrze tworzy klimat wzniosłości i tajemniczości.

Meble do klasycznego wnętrza

Architekt wnętrz radzi aby wybierać proste meble, najlepiej wykonane z drewna naturalnego, szafy, komody zaopatrzone w złote okucia i uchwyty. Bardzo ważnym meblem jest stół, koniecznie duży, solidny i najczęściej – okrągły. Sofy duże, masywne obite naturalnymi tkaninami. Warto dodać, iż w przypadku stylu klasycznego, jego odpowiednie zaaranżowanie nie jest łatwym zadaniem, dlatego często proponuje się skorzystanie z usług osób bardziej doświadczonych, takich jak projektanci i architekci wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *