Podejmując decyzję o remontowaniu domu lub mieszkania często zastanawiamy się nad tym, jak zaprojektowana powinna być nasza kuchnia. Szereg rozwiązań powstałych w ostatnim czasie przy projektowaniu wnętrz pozwala na swobodny wybór wśród wielu możliwości. Najpopularniejsze obecnie są kuchnie otwarte, których powierzchnia połączona jest razem z salonem, jednakże wciąż nie należy zapominać o kuchniach zamkniętych. Aranżacja kuchni jest kwestią niezwykle indywidualną, zależną od gustu, preferencji, a także pewnych przyzwyczajeń jej użytkowników. Warto zaznaczyć, iż kuchnia oprócz spełnionych wymogów wizualnych powinna być ergonomiczna, tak aby dobrze się w niej pracowało.

Aranżacja kuchni

Stworzenie oryginalnej i indywidualnej kuchni przestało być już większym problemem, dzięki stale pojawiającym się innowacjom w rozwiązaniach architektonicznych. Dzięki nim możliwe jest przystosowanie pomieszczenia, w tym także kuchennego do potrzeb domowników. Dodatkowo, przy projektowaniu kuchni powinno się uwzględnić możliwości lokalowe, metraż dostępnego pomieszczenia, połączenia wodno-kanalizacyjne i elektryczne, a także możliwości finansowe inwestora. Ponadto, warto wskazać na szeroki katalog firm zajmujących się sprzedażą sprzętu AGD, a także mebli kuchennych, mogących dobrze spełniać swoje zadania zarówno w kuchniach otwartych, jak i zamkniętych. Można zaobserwować coraz większą ilość stolarni zajmujących się wykonaniem kuchni pod wymiar i zgodnie z projektem, który przygotował projektant wnętrz. Z technicznego punktu widzenia, nie istnieją żadne problemy z przerobieniem kuchni otwartej na zamkniętą, ponieważ polega to jedynie na dodaniu ścianki działowej. W przypadku przejścia z kuchni zamkniętej na otwartą, konieczne jest sprawdzenie, czy ściana działowa nie jest jednocześnie ścianą nośną.

Kuchnia otwarta

Na samym wstępie należy stwierdzić, iż kuchnia otwarta jest pewnym symbolem innowacji na rynku, czymś nowoczesnym, co dopiero nie dawno stało się bardziej powszechne i znane. Jej układ pozwala na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku małych pomieszczeń. Jednakże, jak wskazują projektanci wnętrz, również w dużych i przestronnych domach stosowana jest taka aranżacja, gdyż pogłębia wrażenie ilości dostępnego miejsca. Otwarta przestrzeń pozwala na stosowanie jej w domach, gdzie rodziny lubią przebywać razem ze sobą, a przy okazji gotować. Niezwykle istotnym elementem w zaprojektowaniu wnętrza kuchni otwartej jest dostosowanie jej do innych pomieszczeń. Ze względu na otwarcie na salon wszelkie meble i sprzęt muszą zgrać się kolorem i stylem. Nie można zapominać, że kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy, a więc bez względu na jej rodzaj architekt wnętrz powinien zaprojektować ją możliwie ergonomicznie, najczęściej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Przestrzeń między kuchnią a jadalnią/salonem może być oddzielona wyspą roboczą, barkiem czy po prostu szafkami ustawionymi w sposób szeregowy. Minusem kuchni otwartych jest pełna swoboda gości w dostępie do kuchni, a także zapachy i odgłosy dobiegające w trakcie przygotowywania posiłków.

Kuchnia zamknięta

Ten rodzaj kuchni jest raczej znany nam wszystkim, gdyż w ostatnim czasie był stosowany nad wyraz powszechnie. Jak wskazują architekci wnętrz, klasyczne rozwiązanie jakim jest kuchnia zamknięta z pewnością będzie odpowiadało osobom, które lubią przygotowywać potrawy samotnie, w zaciszu własnej przestrzeni. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pozostawienia wszelkich brudnych naczyń w kuchni, a samemu przejść do salonu, aby odpocząć. W kontrze do kuchni otwartej, mamy tutaj rozwiązany problem niechcianych gości, a także odgłosów przygotowywanych potraw oraz ich zapachów, są odizolowane od innych pomieszczeń. Jednakże, należy zauważyć, iż kuchnia zamknięta sprawa wrażenie mniejszej, co może być szczególnie uciążliwe w przypadku małych pomieszczeń. Ponadto, osoba przygotowująca potrawy jest odizolowana od reszty gości, nie może brać czynnego udziału w rozmowach. Wszelkie przygotowane potrawy muszą być przenoszone do jadalni, a potem odnoszone w celu ich umycia.

Kuchnia półotwarta

W przypadku dwóch tak skrajnych rozwiązań, wymyślono inne, będące swego rodzaju konsensusem między kuchnią zamkniętą a otwartą, mianowicie kuchnia półotwarta. Kuchnia i jadalnia oddzielona jest od siebie półścianką, która przesłania strefę roboczą pozostawiając resztę otwartą na salon. Projektant wnętrz stosujący tego typu rozwiązanie, najczęściej dodaje szklane ścianki działowe, wykonane ze szklanej tafli lub szklanych pustaków. Dzięki temu, pomieszczenie nie jest pomniejszone, a dodatkowo może być ożywione przez zastosowanie szkła kolorowego lub bezbarwnego. Wiele osób zastanawia się nad kwestią bezpieczeństwa,  w końcu na co dzień mają obcować z dużymi szklanymi powierzchniami znajdującymi się w strefie roboczej, jednakże nie powinno być żadnych obaw, ponieważ wszelkie ściany działowe wykonywane są ze szkła hartowanego. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych, które „chowają się” w przestrzeni ściany. W zależności od potrzeb, kuchnia i jadalnia mogą być oddzielone drzwiami, w celu np. ograniczenia przedostających się zapachów, lub przestrzeń może pozostawać otwarta.

Kilka słów od projektanta wnętrz

Projektując wnętrze małego mieszkania warto zastanowić się nad aranżacją kuchni otwartej, wykorzystującej możliwie maksymalnie dostępną powierzchnię, a także optycznie powiększającą pomieszczenia. W przypadku dużych domów, gdzie nie jesteśmy nadto ograniczeni metrażem, można mieć pełną dowolność, oczywiście uwzględniając możliwości ustawienia pomieszczeń.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *