Styl skandynawski odgrywa niezwykle ważną rolę w aranżowaniu wnętrz. Inspiracje rodem z Północy zostały z powodzeniem wcielone do wnętrz mieszkań oraz domów innych krajów europejskich. Styl Norwegów i Szwedów niesie ze sobą nie tylko swoiste poczucie estetyki, lecz również pewną dyscyplinę zakładająca ład i porządek – atrybuty szczególnie ważne w pomieszczeniu, jakim jest przedpokój. Hol to pierwszy przystanek w domu, jego wizytówka, a pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

Skandynawski przedpokój

Przedpokój może okazać się wymagającą przestrzenią aranżacyjną. W sytuacji, kiedy trudność stanowi wydobycie jego zalet funkcjonalnych oraz opracowanie spójnej estetyki wizualnej, lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalisty, jakim jest projektant wnętrz. Styl skandynawski potrzebuje pewnego wyczucia, wystarczy nieumiejętnie dobrana dekoracja, by zaburzyć harmonię aranżacji.

Kolorystyka w stylu skandynawskim

Skandynawskie wnętrza to nie tylko wyniosłe oraz monochromatyczne przestrzenie. Choć bazą aranżacyjną zazwyczaj jest paleta bieli, jasnych odcieni błękitu czy grafitu, coraz częściej sięga się po zestawienia bardziej odważnych kolorów lub wzorów. W przedpokoju takim akcentem może być tapeta w geometryczny wzór lub zwierzęcy bądź roślinny motyw, jak również powierzchnia pomalowana farbą tablicową. Ciekawym zabiegiem w projektowaniu wnętrz jest ściana pokryta drewnianymi panelami – w pierwotnym kolorze bądź bielonymi, ważne żeby widać było słoje i sęki – niedoskonałości stworzone przez naturę, które styl skandynawski ceni sobie szczególnie. Drewniane deski są również mile widziane na podłodze, jeśli jednak dużą rolę odgrywają względy praktyczne, równie dobrze sprawdzi się ich imitacja w formie glazury.

Meble w skandynawskim przedpokoju

Meble w przedpokoju muszą być dobrane z ostrożnością. Każda rzecz powinna znaleźć swoje miejsce. Jak radzą architekci wnętrz, w małym przedpokoju sprawdzi się system 2 w 1, np. szafka na buty z siedziskiem bądź ławka, pod którą schować można wiklinowe kosze na buty lub zestaw- szafka na buty plus wieszak na ubrania. W większym przedpokoju rewelacyjnie zaprezentuje się wieszak stojący, jak również drabinka z półkami zastępująca szafkę na buty. Tu można pozwolić sobie na pojemną szafę wolnostojącą lub do zabudowy przeznaczoną na odzież wierzchnią i buty. Jeśli metraż przedpokoju na to pozwala, drewniana konsola z szufladami powinna stanowić jego niezbędne wyposażenie.

Przedpokój – odpowiedni projekt wnętrza

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim polega na zachowaniu powściągliwości w kwestii dekoracji. W przedpokoju ich nadmiar jest szczególnie zbędny. Jeśli ma się pojawić dekoracja, niech posiada aspekt praktyczny. Ozdobą wnętrza może być lustro w oryginalnej ramie, drewniana szafka na klucze, wieszaki w zaskakujących designerskich formach, a w przypadku dużego holu stojak na parasole – solidny, metalowy. Skandynawowie doceniają wysoką jakość wzornictwa, zatem zadanie takiej dekoracji spełni niebanalny żyrandol w postaci konstelacji kilku świetlówek zainstalowanych na długich przewodach. Większy przedpokój stworzy możliwość umieszczenia lampy podłogowej przypominającej ogromny reflektor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *