Otrzymujesz swoje pierwsze zlecenie, jesteś niezwykle podekscytowany. Chcesz być profesjonalnym architektem wnętrz, więc nie ma mowy o błędach. Poprawiasz swój projekt w nieskończoność, lecz wciąż nie wiesz jakie są najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu wnętrz domu lub mieszkania. My wiemy i teraz swoją chcemy podzielić się z Tobą. Jeśli chciałbyś tego uniknąć i otrzymać świetną aranżację wnętrza domu lub mieszkania, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Niedostosowanie się do wytycznych klienta

Każdy dobry projektant wnętrz stara się sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Aby tak się stało, najpierw przeprowadza z nimi wstępną rozmowę. To właśnie na tym spotkaniu stara się zebrać jak najwięcej informacji – ustala, czego klient oczekuje, czego potrzebuje, jak również, co lubi, a czego nie. Dopiero na tej podstawie przechodzi do tworzenia koncepcji projektowej. Projektant, który pomimo rozmowy i tak ma swój plan na zaprojektowanie wnętrz, nie będzie w stanie sprostać wymaganiom swojego klienta. Co gorsze, zmarnuje zarówno swój, jak i jego czas. Dlatego, aby tego uniknąć, należy słuchać tego, czego oczekują klienci, a następnie dostosować projekt do otrzymanych wskazówek.

Sięganie po standardowe rozwiązania

Choć na rynku działa wielu projektantów wnętrz, to nie każdy jest w stanie stworzyć ciekawą aranżację wnętrza mieszkania. Powód tego jest banalnie prosty. Zastanawiasz się, o czym mowa? O korzystanie ze standardowych i dobrze znanych rozwiązań. Warto mieć na uwadze, że skoro klient zdecydował się na projektowanie wnętrz u profesjonalisty, to oznacza, że oczekuje widocznych zmian w swoim mieszkaniu. Gdyby chciał wykorzystać utarte schematy, skopiowałby wystrój wnętrza z jakiegoś czasopisma i dzięki temu zaoszczędziłby sporo pieniędzy. W projektowaniu wnętrz powinno stawiać się na niesztampowe i oryginalne pomysły, ale zarazem praktyczne, które możliwe są do zastosowania w konkretnych warunkach.

Stawianie oczekiwań klienta ponad funkcjonalność wnętrz

W branży nietrudno znaleźć też specjalistów, którzy przedkładają oczekiwania klienta ponad wszystko inne. To również nie jest dobrze widziane, a efekt pracy może okazać się tragiczny i niestety nie zadowolić klienta. Profesjonalny architekt wnętrz doskonale zdaje sobie sprawę, że najważniejszą stroną tego zlecenia jest inwestor. Trzeba brać pod uwagę jego zdanie, lecz czasem warto lekko nakierować jego sposób myślenia. Rzetelnie i konstruktywnie zaopiniować jego błędne pomysły, które nie będą ergonomiczne dla mieszkania i zepsują jego ogólny wygląd. Oczywiście, klient może upierać się przy swoich racjach, jednakże musi być świadom konsekwencji swoich wyborów.

Błędy w wymiarach

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów w przypadku projektowania wnętrz jest niedokładność wymiarów lub nieuwzględnienie konkretnego wymiaru w projektowanej przestrzeni. Bardzo ważnym czynnikiem jest dokładne i skrupulatne spisywanie otrzymanych wyników, jeden błąd może zaważyć na zniszczeniu całego projektu.

Nie ma projektantów nieomylnych

Jeśli zastanowimy się jeszcze przez chwilę, to pewnie znajdą się kolejne błędy, które będą przewijać się w naszej pracy. Jednak warto pamiętać, że choć projektant wnętrz jest specjalistą, to jest też człowiekiem, a więc ma prawo do błędów. Ważne, aby umiał się do nich przyznać i jak najszybciej je naprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *