Niezależnie o tego, czy dysponujemy dużym, przestronnym pokojem, czy jesteśmy właścicielami przytulnych, niewielkich wnętrz, warto zatroszczyć się o co najmniej dwa źródła światła. Chociaż może wydawać się, że dodatkowa lampa jest zbytecznym rozwiązaniem, szybko przekonamy się, że jej obecność, nawet w niewielkim pokoiku może znacznie ułatwić codzienne życie. Dlaczego oświetlenie sufitowe nie zawsze wystarcza i jak, z pomocą stylowej lampy z kloszem, wzbogacić aranżację przestrzeni – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Dlaczego kilka źródeł światła jest lepsze niż jedno?

Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem dodatkowych źródeł światła – czy to nad przestrzenią roboczą w kuchni, czy we wnękach salonu/sypialni – znacznie zwiększa funkcjonalność mieszkania. Na szczęście na rynku można spotkać wiele różnorodnych rozwiązań, które z powodzeniem wykreują pożądany przez nas efekt, m.in. plafony, kinkiety i lampy. Z uwagi na mobilność zwłaszcza ta ostatnia opcja cieszy się dużą popularnością.  Dodatkowo, dzięki wymiennym kloszom, lampy posiadają szerokie możliwości aranżacyjne,

Idealny klosz do lampy

Nie ważne, czy samodzielnie wybieramy klosz do lampy, czy konkretne rozwiązanie proponuje nam projektant wnętrz – w każdym z tych przypadków warto zwrócić uwagę na to, czy między kloszem a całą lampą zachodzą właściwe proporcje. Za ideał często uznaje się wysokość klosza, która wynosi 3/4 wysokości bazy. Nie traktujmy tej reguły jednak zbyt restrykcyjne; zdecydowanie w większym stopniu warto zwrócić uwagę na to, czy rozmiar klosza pasuje do wielkości pomieszczenia. Profesjonalny projekt wnętrza domu/mieszkania powinien brać pod uwagę to, czy konstrukcja lampy nie przytłacza niewielkiego wnętrza, lub czy nie „ginie” ona w przestronnym salonie.

Materiał klosza

Kolejną istotną kwestią jest materiał, z którego wykonany jest klosz. Oprócz ogromnego wyboru tkanin o różnej grubości i w różne desenie, do dyspozycji mamy również takie materiały jak plastik, szkło czy metal. Lampa z odpowiednio dobranym kloszem może skutecznie wydobyć z dotychczasowej aranżacji pokoju zupełnie nową jakość. Dobry architekt wnętrz, weźmie pod uwagę nie tylko walory estetyczne klosza, ale też to, w jakim stopniu przepuszcza on światło. 

Dodatkowe źródło światła

Główne oświetlenie w pomieszczeniu doskonale sprawdza się, gdy zależy nam, aby względnie równo oświetlić całą przestrzeń. Problem zaczyna się, kiedy potrzebujemy dodatkowego oświetlenia do pracy, czytania lub gdy po prostu zależy nam na tym, aby stworzyć w pomieszczeniu bardziej przytulny klimat. W każdym z tych przypadków idealnie sprawdzi się lampa z właściwie dobranym kloszem. Zanim projektant wnętrz przedstawi nam sugestie zagospodarowania przestrzeni, dobrze jest zastanowić się nad własnymi potrzebami, związanymi np. z pracą, wypoczynkiem, przygotowywaniem posiłków, a następnie podzielić się ze specjalistą tymi informacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *