Każdy chciałby, aby jego mieszkanie było przytulne i komfortowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o salon, w którym spędza się najwięcej czasu. Dlatego tak ważne jest, aby pomieszczenia w mieszkaniu były odpowiednio zaprojektowane. Ważne w tym kontekście jest to, aby zwracać uwagę nawet na najmniejsze detale. Przykładem mogą być tu okna. Jakie zatem elementy wybrać do wystroju okien w mieszkaniu?

Rolety czy firanki?

Częstym dylematem, który pojawia się podczas projektowania wnętrza mieszkania, w tym okien, jest pytanie czy lepszy rozwiązaniem będą rolety czy firanki. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się rolety, a wynika to z tego, iż są bardziej uniwersalne. Firanki bowiem, jako tradycyjny element dekoracyjny, pasują przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, romantycznym, rzadziej w stylu nowoczesnym. Inaczej jest w przypadku rolet. Sprawdzą się one świetnie w pomieszczenia urządzonych zarówno w stylu klasycznym i nowoczesnym, ale także w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Niemal każdy projektant wnętrz zwraca także uwagę na praktyczność rolet. Pozwalają one na zachowanie prywatności, a przy tym bez problemu wpuszczają światło do pomieszczenia.

Jakie dekoracje okienne?

Projektowanie wnętrza mieszkania to także wybór odpowiednich dekoracji okiennych. Zastanowić należy się nad konkretnymi kolorami i wzorami, lecz na szczęście w tym zakresie pomocny może okazać się architekt wnętrz. Wybór koloru uzależniony powinien być przede wszystkim od tego jaki nastrój i klimat chce się stworzyć w pomieszczeniu. W związku z tym inne kolory mogą zostać zastosowane w salonie, a inne w sypialni. Kolor ciemnopomarańczowy to klimat ciepła, natomiast jeśli wybierze się dekoracje w kolorze niebieskim wówczas stworzyć można nastrój nieco chłodniejszy. Ważny jest także dobór wzorów. Wszelkie dekoracje o bogatych wzorach najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach dużych. W przypadku, gdy dysponujemy mniejszym pomieszczeniem lepiej jest zastosować dekoracje z nieco drobniejszymi wzorami.

Ważne to co po drugiej stronie

Profesjonalny projektant wnętrz zawsze zwróci uwagę także na to, aby dekorując okno zawsze mieć na uwadze także to co jest na zewnątrz. Dekoracja okna musi pasować do aranżacji całego pomieszczenia, ale nie może pomijać widoku z okna. Jeśli widok jest atrakcyjny wówczas okno nie musi być często zasłaniane, a my sami chętniej będziemy przez nie wyglądać. To ma wpływ na jego dekorację oraz aranżację. Jeśli jednak jest inaczej, wówczas warto zadbać o dodatkowe atrakcje, które zniwelują efekt zasłoniętego okna. W tym przypadku można zdecydować się na modną roletę rzymską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *