Coraz częściej można spotkać się, z tym że dekorator wnętrz poleca i proponuje stworzenie wyspy kuchennej. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Czy umieszczenie strefy gotowania na środku pomieszczenia się sprawdzi? A może to zły pomysł? Przekonaj się sam i przeczytaj poniższy artykuł.

Moda na wyspy kuchenne

W ostatnich latach projektowanie wnętrz w znaczący sposób rozwinęło się. W polskich domach coraz częściej wychodzi się poza utarte schematy i sięga się po nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie wyspa kuchenna. Można nawet śmiało stwierdzić, że zapanowała na nie moda, ale co się dziwić? Skoro naprawdę robią wrażenie, sprawiają że kuchnia jest niespotykana i elegancka, a jednocześnie użyteczna.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to nic innego jak część umeblowania kuchni, która nie wpisuje się w ciąg ściennej zabudowy meblowej, lecz usytuowana jest na środku pomieszczenia. Oczywiście projekt wnętrza mieszkania jest tak tworzony, aby wizualnie wyspa komponowała się z pozostałymi meblami kuchennymi w jedną całość, która współgrać będzie ze sobą wizualnie i kolorystycznie.

Wyspa kuchenna i jej zalety

Jak wskazuje architekt wnętrz, największą zaletą wyspy kuchennej jest fakt, że zapewnia sporą przestrzeń roboczą w kuchni i stanowi ciekawy element jej wyglądu. Jeśli zgłębimy zagadnienie, to szybko zrozumiemy, ze zalet wyspy kuchennej jest o wiele więcej. O czym dokładnie mowa? Nie sposób pominąć faktu, że taka wyspa ułatwia przygotowywanie potraw. Jest łatwo dostępna ze wszystkich stron, zapewnia szybki dostęp do pozostałego wyposażenia kuchni, jak również do używanych sprzętów kuchennych. Usprawnione prace pewnie niektórzy uznają za największą zaletę wyspy kuchennej, ale trzeba przyznać, że plusów takiego rozwiązania znajdzie się o wiele więcej. Dzięki wyspie posiłki bez przeszkód może przygotowywać kilka osób, co w przypadku większej rodziny może stać się okazją do wspólnego spędzania i dzielenia czasu.

Wyspa kuchenna i jej wady?

Choć wyspa kuchenna ma mnóstwo zalet, to jak wskazuje architekt wnętrz, wad tutaj również nie brakuje. O czym dokładnie mowa? Wyspa nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Istnieją pewne wymagania, co do powierzchni kuchni, które trzeba spełnić. Nie ma co ukrywać, że w małych pomieszczeniach to rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Poza tym do wyspy kuchennej ciężko jest podłączyć urządzenia gazowe czy wyciągi. Dlatego bardzo często stworzenie takiej wyspy jest lekko utrudnione. Oczywiście istnieje szereg rozwiązań jednak zwiększają one koszty nie tylko projektu wnętrza, ale także całej inwestycji. Dodatkowo potrzebny jest też większy nakład pracy do stworzenia takiego miejsca.

Wyspa kuchenna – warto czy nie?

To my sami decydujemy o tym, jaki wystrój wnętrz wybierzemy do swojej kuchni. Widać, że wyspa kuchenna może stanowić ciekawy element kuchni, ale weźmy pod uwagę czy na naszej przestrzeni się sprawdzi takie rozwiązanie. Warto umówić się z projektantem wnętrz na konsultacje, gdyż decyzja powinna być podjęta dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

Zapraszam do przeczytania artykułu: Projektowanie kuchni i możliwe rozwiązania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *