Któż z nas nie marzy, aby w chłodne jesienne lub zimowe wieczory usiąść na podłodze przed ciepłym kominkiem i rozkoszować się blaskiem ognia, trzaskającym drewnem czy po prostu relaksować się i chłonąć trochę ciepła w mroźne dni. Jeszcze kilkanaście lat temu ekstrawagancja, dziś coraz częstszy widok w polskich domach. Polacy pokochali kominki za możliwość stworzenia przytulnego klimatu, a projektanci wnętrz za możliwość stworzenia niebanalnych aranżacji.

Koncepcja kominka

Kominek jest swego rodzaju symbolem ogniska domowego, jako centralny element w domu staje się miejscem spotkań i wypoczynku całej rodziny. Budowany jest najczęściej na wiele lat, w związku z czym warto pamiętać, iż powinien być przemyślany już na etapie projektowania domu. Jest to o tyle istotne, iż po wybudowaniu domu oraz komina/kominów to umiejscowienie kominka będzie bardzo ograniczone. Konieczne będzie ustawienie go tam, gdzie to możliwe, a nie w miejscu w którym najbardziej by pasował. Inwestor po konsultacjach z architektem tworzącym projekt domu oraz projektantem wnętrz przygotowującym aranżację poszczególnych pomieszczeń powinien określić jakie funkcje ma on spełniać, głównie dekoracyjną czy może jednak grzewczą.

Kominek i jego funkcja dekoracyjna

Kominek od lat przyciąga nie tylko wzrok, ale także samych domowników. Płonący, żywy ogień sprawia, że salon staje się przytulny, a my sami chcemy w nim spędzać swój czas, oddając się lekturze lub błogiemu lenistwu. Szeroki wybór materiałów daje bardzo dużą elastyczność w wykonaniu obudowy kominka. Możemy dostosować go do aranżacji w salonie, nie tylko ze względu na styl zabudowy, ale także ze względu na jego kolorystykę. Jeśli rozważamy jedynie funkcję dekoracyjną kominka, warto pomyśleć o kominku z płaszczem wodnym lub elektrycznym, który nie wymaga wykonywania i podłączania go pod instalację kominową. W tym drugim wypadku pozbawiamy się jednak ognia, mimo zaawansowanej techniki wyświetlania płomieni, kominki elektryczne wciąż nie oddają wyglądu prawdziwego ognia. Niektórzy architekci wnętrz twierdzą, że rozwiązaniem tego problemu mogą być biokominki, zasilane olejem – nie potrzebujemy wówczas podłączeń kominowych, a w domu i tak mamy prawdziwy ogień.

Zalety kominka

Podstawową zaletą posiadania kominka jest możliwość dodatkowego ogrzewania salonu. W sposób bardzo szybki dogrzejemy się po przemarznięciu lub gdy ulegnie awarii centralne ogrzewanie. Kominek może być także świetną alternatywą dla ogrzewania się w chłodne jesienne wieczory, gdy centralne ogrzewanie jeszcze się nie włącza lub gdy nie opłaca się go włączać dla zwiększenia temperatury w jednym pomieszczeniu. Jeśli zamontujemy kominek z płaszczem wodnym, może on służyć do ogrzania całego domu, gdyż ciepło zostanie rozprowadzone po całym domu. Należy jednak dokładnie przemyśleć to rozwiązanie, ponieważ w wielu wypadkach (szczególnie w domach o większej powierzchni użytkowej) nowoczesne piece będą miały większą wydajność. Kolejną zaletą kominka, jak wskazują projektanci wnętrz, jest jego funkcja dekoracyjna, która wręcz nie ma konkurencji. Kominek może być dopasowany do aranżacji wnętrza prawie każdego mieszkania, upiększając go.

Wady kominka

W przypadku ogrzewania całego domu jedynie kominkiem, należy wziąć pod uwagę problemy ze znaczącymi spadkami temperatury, a częściowo także nawet z zamarznięciem pomieszczeń podczas dłuższych nieobecności w domu. Bardzo niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na wszelkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu, a tym samym powodując możliwość ich poważnego uszkodzenia, a z całą pewnością przyspieszą proces eksploatacji. Ponadto, dopuszczenie do sytuacji, w której panować będzie bardzo niska temperatura w pomieszczeniach, skutkuje koniecznością włożenia nieproporcjonalnie większego nakładu pracy i czasu do uzyskania komfortu cieplnego niż do utrzymania temperatury na stałym poziomie. Kolejną wadą jest konieczność zagospodarowania miejsca na paliwo do kominka, co w przypadku węgla lub drzewa zawsze powodować będzie nanoszenie zanieczyszczeń lub po prostu brudu do salonu. Kominek wymaga też pracy, ponieważ niezbędne jest czyszczenie popiołu oraz szyby kominkowej. Do tego wszystkiego dochodzą kwestie związane z odnawianiem pomieszczeń i ponownym malowaniem ze względu na powstały dym podczas rozpalania. Szczególnie widoczne jest to dla tańszych wkładów kominkowych, nie posiadających doprowadzenia powietrza z zewnątrz – jeśli ogień się nie rozpala, konieczne jest otwarcie kominka, a tym samym wpuszczenie dymu osadzającego się na ścianach i powodującego nieprzyjemny zapach. Dodatkowo dochodzi ryzyko dla dorosłych, a już w szczególności dla dzieci. Palenisko musi być odpowiednio zabezpieczone, aby żadnemu z domowników i gości nie stała się krzywda.

Czy warto zainwestować w kominek?

Pytanie nie należy do prostych, ale żeby nie pozostawiać go bez odpowiedzi, odpowiem – tak, warto posiadać kominek w swoim salonie. Oczywiście, najpierw trzeba przemyśleć wszelkie kwestie związane z funkcją jaką będzie pełnił w naszym domu. Mając na uwadze duże koszty inwestycji, a także późniejszej eksploatacji trzeba dokładnie określić w swoim budżecie czy stać nas na taki wydatek. W wielu budżetowych aranżacjach domów i mieszkań, projektanci wnętrz z powodzeniem stosują biokominki, które mogą stanowić pewną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *