Dobrej jakości farba stanowi gwarancję pięknego, głębokiego stopnia nasycenia na długie lata. Projektanci wnętrz chętnie korzystają z ponadczasowości czystej plamy koloru — wielokrotnie w ich projektach możemy zobaczyć silny akcent jednej barwy, według której dobiera się pozostałe dodatki. Farba, która odświeży wnętrze, jest marzeniem każdego właściciela domu. Jak ją uzyskać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby

Przy wybieraniu odpowiedniej farby, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Ze względu na właściwości czy specyfikacje, nie każda farba będzie się nadawała do danego pomieszczenia — głównie z powodu poziomu wilgoci, warunków panujących w pokoju lub natężenia światła. Ważną informacją dla użytkownika jest klasa ścieralności farby, jej zmywalność oraz obecność lotnych związków organicznych. Warto też zwrócić uwagę na stopień połysku i wykończenie.

Charakterystyka najpopularniejszych farb

Najpopularniejszym produktem na rynku jest farba akrylowa. Charakteryzuje ją dobre krycie i wysoka wydajność. Choć należy do farb szybkoschnących, może nie zdać egzaminu w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci, np. w łazience. Inaczej jest w przypadku farb lateksowych. Dzięki trwałej powłoce na swojej powierzchni dobrze przyjmują wodę, są odporne na ścieranie i uszkodzenia. Wyróżnić możemy również farby wodorozcieńczalne oraz winylowe. Produkty wodorozcieńczalne znajdą swoje zastosowanie w przypadku malowania ścian i sufitów, natomiast farby winylowe sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach typu kuchnia czy pokój dziecinny. Są niezwykle odporne na zabrudzenia, a zastosowana formuła pozwala na zmywanie powstałych zabrudzeń.

Przegląd producentów farb

W projektowaniu wnętrz wykorzystuje się wszystkie rodzaje farb, jakie dostępne są obecnie na rynku. Mnogość wariantów i wykończeń pozwala na uzyskanie ciekawych efektów i tekstur. Sklepy budowlane oferują klientom produkty wielu czołowych producentów. Oto kilku z nich:

  • Magnat

Magnat to bardzo dobrze znana firma na polskim rynku. Oferują farby akrylowe, lateksowe oraz farby do renowacji pomieszczeń. W ich portfolio klient znajdzie produkty dedykowane każdemu pomieszczeniu w domu. Jedną z najczęściej spotykanych propozycji firmy Magnat jest farba ceramiczna.

  • Tikkurila

Firma jest marką międzynarodową — swoje farby wprowadziła w ponad 40. krajach. Stosunkowo nowa na polskim rynku, zachwyciła klientów przyjaznymi dla środowiska formułami, dużą ilością wariantów kolorystycznych i linii farb odpowiednich dla alergików. Tikkurila oferuje osobom zainteresowanym szeroką gamę produktów do różnych zastosowań.

  • Beckers Designer

Producent oferuje swoim klientom farby o stonowanych, głębokich kolorach. Proponuje farby do malowania powierzchni wewnętrznych, zewnętrznych, emalie oraz lakiery i bejce do drewna. Serie, które na stałe goszczą w asortymencie Beckers Designer to Collection, Colour oraz Kitchen&Bathroom.

  • Dekoral

Dekoral jest farbą świetnie znaną architektom wnętrz i projektantom. Wiodąca na rynku marka oferuje farby do różnych pomieszczeń, odporne na szorowanie, o różnych wykończeniach. Wśród produktów firmy Dekoral znajdziemy farby lateksowe, akrylowe i ceramiczne, a także produkty przeznaczone do malowania sufitów. 

  • Śnieżka

W asortymencie Śnieżki klienci znajdą kolekcje Barwy Natury, Grunt, Eko Plus oraz Śnieżka Plamoodporna. Firma produkuje farby akrylowe, ceramiczne oraz o satynowym wykończeniu. Obecna na polskim rynku od wielu lat oferuje produkty przystępne, wysokiej klasy i odporne na ścieranie.

  • Dulux

Dulux jest międzynarodową marką produkującą farby akrylowe, lateksowe, emulsyjne oraz impregnaty. Firmę cechuje nowoczesne podejście do trendów panujących w projektowaniu wnętrz. Produkują farby wysoce plamoodporne, o właściwościach hydrofobowych i odporne na szorowanie. Farby posiadają specjalną powłokę, która podnosi ich odporność, a pomieszczenia o podwyższonym poziomie wilgoci chroni przed powstawaniem pleśni.

Na bieżąco z trendami

Wielu producentów tworzy dla klientów katalogi trendów, z których chętnie korzystają architekci i projektanci wnętrz podczas aranżacji. Można wśród nich znaleźć aktualne motywy przewodnie, prognozowane nurty na kolejny sezon oraz — co najważniejsze — wzorniki kolorów. To one pozwalają dobrać właściwy kolor do pomieszczenia.

Niestety, ostateczna decyzja co do wyboru barwy i wykończenia farby nigdy nie należy do łatwych. Jednakże, producenci wychodząc swoim klientom naprzeciw, na swoich stronach internetowych umożliwiają zaopatrzenie się w specjalne testery. Dają możliwość aplikacji koloru bez konieczności kupowania całego opakowania farby. Ciekawym rozwiązaniem, wprowadzonym stosunkowo niedawno, jest kreator wnętrz. Pozwala on załadować zdjęcie lub widok danego pomieszczenia i na bieżąco zmieniać kolory farb.

Feeria barw

Wybór właściwej farby i koloru to decyzja, która wymaga dobrego przygotowania merytorycznego. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę ekonomię i zapotrzebowanie czy konfiguracje i styl ewentualnych dodatków. Najważniejsze jednak, aby w towarzystwie nowego koloru czuć się komfortowo i czerpać satysfakcję ze świeżo wyremontowanego pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *